میلیاردر های جهان

سیلویو برلوسکونی

 
امپراتور جنجالی رسانه ها
 
سیلویو برلوسکونی نخست وزیر جنجالی ایتالیا، ثروتمندترین مرد ایتالیا به حساب می آید. برلوسکونی ۶۸ ساله با داشتن ۱۲ میلیارد دلار ثروت علاوه بر این که ثروتمندترین مرد ایتالیاست، زمانی بیست و پنجمیم فرد ثروتمند جهان نیز به شمار می رفت. سیلویو در ۲۹ سپتامبر ۱۹۳۶ به دنیا آمد. او رهبر جنبش سیاسی FORZA ITALIA است و علاوه بر رهبری این جنبش، که باعث ورود برلوسکونی به دنیای سیاست شد، مالک و امپراتور رسانه های ایتالیاست. دولت وی در نوع خود، طولانی ترین دولت در ایتالیا بوده است. برلوسکونی پیش از به قدرت رسیدن نیز یک تاجر مشهور بود و مالک قسمت بزرگی از رسانه های ایتالیا به شمار می رفت. به علاوه او چند بانک و شرمت را نیز در اختیار خود دارد. گفته می شود که مالکیت باشگاه فوتبال آ.ث.میلان یکی از عوامل مهم در به قدرت رسیدن وی بوده است.
از جمله جنجال هایی که او به عنوان نخست وزیر با آن روبه رو بود، مالکیت بخش اعظمی از رسانه های ایتالیا توسط وی است. منتقدان بر این باورند که برلوسکونی برای نفوذ در رسانه ها از قدرت اش استفاده نامشروع می کند.
فعالیت اقتصادی سیلویو برلوسکونی از سال ۱۹۶۰ آغاز شد. اولین فعالیت رسانه ای او راه اندازی تلویزیون کابلی TELEMILANO برای اهلی قسمتی از شهر میلان بود. او در اوایل دهه ۱۹۸۰ اولین تلویزیون خصوصی ایتالیا را که کارکردی عمومی داشت به نام CANALES تاسیس و آن را به جامعه ایتالیا معرفی کرد.
برلوسکونی همیشه شخصی جنجال برانگیز بوده است و از همین رو یکی از مشهورتزین رهبران ایتالیا به شمار می رود. یکی از جالب ترین جنجال هایی که اهل مطبوعات از آن باخبرند مربوط به زمانی است که مارتین شولز یکی از اعضای آلمانی اتحادیه اروپا علنا برلوسکونی را مورد انتقاد قرار داد و به او توهین کرد. پس از آن برلوسکونی در جواب به مارتین شولز گفت: ” آقای شولز در ایتالیا تهیه کننده ای را می شناسم که مشغول ساخت فیلمی درباره ی کوره های آدم سوزی نازی هاست. به شما پیشنهاد می کنم نقش کاپو را در زندان بر عهده بگیرید. شما در این نقش عالی خواهید بود. ”
لازم به ذکر است که کاپو اصطلاحا به زندانیانی اطلاق می شود که با نازی ها همکاری می کردند و اخبار و اطلاعات هم بندهای خود را به آلمانی ها می رساندند.
منتقدان برلوسکونی به علاوه دوستداران وی از دو جنبه شخصیتی او ابراز نارضایتی می کنند. اولین نکته منفی که درباره او گفته می شود، واکنش های تند او به منتقدان سیاسی خود است. دومین ویژگی منفی وی این است که بیش از حد به ظاهر خود رسیدگی می کند. سیلویو روی سرش مو کاشته است و از این که موهای سرش رشد کرده، ابراز خرسندی کرد. برلوسکونی همچنین در جنگ عراق ۲۷۰۰ نیرو به عراق اعزام کرد و در جنگ با عراق از آمریکا تبعیت کرد.
 

اینگورا کامپراد

 
بچه کبریت فروشی که میلیاردر شد
 
اینگورا کامپراد موسس شرکت IKEA به همراه خانواده اش، سال ۲۰۰۹ پنجمین فرد ثروتمند جهان لقب گرفت.
وی ۸۳ ساله است و چهار فرزند دارد. ثروت کنونی وی به ۲۲ میلیارد دلار می رسد. اولین فعالیت تجاری او زمانی آغاز شد که با دوچرخه به همسایگانش کبریت می فروخت. اینگورا متوجه شد که می تواند کبریت ها را با قیمتی ارزان از محلی در استکهلم بخرد و به بهایی گران تر در جایی دیگر بفروشد و به سود دست پیدا کند. سپس به فروش ماهی و تزئینات مخصوص عید کریسمس روی آورد. داستان تجارت او به قدری جالب است که هر کس این ماجرا را به دقت بخواند ناخودآگاه برای این میلیاردر امروز دلش به رحم می آید.
در سال ۱۹۹۴ فاش شد که کامپراد در زمان جوانی در ملاقات ها و جلسه های نازی ها شرکت می کرده است. کامپراد این موضوع را بزرگترین اشتباه زندگی خود می داند.
همه با نام صنایع چوب IKEA آشنا هستند، IKEA یک شرکت سوئدی است که زیباترین لوازم و مبلمان منزل را که در آن چوب به کار رفته، تولید می کند و با قیمتی گزاف در اختیار خریداران خود که معمولا از اقشار متوسط به بالای جامعه هستند قرار می دهد. این شرکت تا بهار ۲۰۰۴ در بیش از ۳۷ کشور جهان دارای ۱۹۲ فروشگاه بوده است که بیشتر آنها در اروپا، آمریکا، کانادا، آسیا و استرالیا قرار دارد.
IKEAبرگرفته از حروف اول اسم اینگورا کامپراد، روستای زادگاه و همچنین ملک اوست: Ingvar Kamprad Eimtaryd Agunnaryd
این شرکت که در سال ۱۹۴۳ تاسیس شد، در ابتدا محصولاتی چون خودکار، کیف پول، قاب عکس، رومیزی، ساعت و جواهرات را به فروش می رساند. در سال ۱۹۷۴ این شرکت برای اولین بار به فروش مبلمان خانگی پرداخت. کامپراد که در ابتدا اجناسش را از طریق دریافت سفارش می فروخت، اما به تدریج فروشگاهی در نزدیک شهر aimhvlt دایر کرد. کامپراد در سال ۱۹۶۳ نیز اولین فروشگاه خود را که شعبه ای از IKEA بود، در خارج از کشورش افتتاح کرد. تولیدات IKEA امروزه با طراحی مدرن خود، که اغلب غیر معمول نیز هست، همواره طرفداران تازه ای پیدا می کند. گردانندگان این شرکت از نظر تنوع محصولات، خود را مردم دار و مشتری دوست می دانند، چرا که بر ای نعقیده هستند که محصولات این شرکت برای مردم هر سرزمینی، با فرهنگ های گوناگون، سازگار است و می توان از این محصولات در تمامی منازل، چه بزرگ و چه کوچک، به طور مناسب استفاده کرد.
بسیاری از فروشگاه های اصلی IKEA دارای رستوران هایی است که غذای نمونه سوئدی ها را به مشتریان عرضه می کند.
نکته ی گفتنی درباره ی این میلیاردر سوئدی، این است که او هم اکنون ساکن سوئیس است و در سال ۲۰۰۸ سرمایه ای بالغ بر ۳۱ میلیارد دلار داشت، اما مانند سایر میلیاردرهای جهان به دلیل بحران اقتصادی ۱۱ میلیارد آن را در همان سال از دست داد.
 

جیمز پاکر

 
در فهرست میلیاردرهای جهان، همیشه جوانان ثروتمند بیشتر از دیگران مورد توجه قرار می گیرند. اکثر میلیاردرهای جوان، ثروت عظیم خود را از اجدادشان به ارث برده اند. جیمز داگلاس پاکر جوان، یکی از میلیاردرهای جهان است که ثروت کنونی خود را مدیون پدرش است.
جیمز پاکر متولد ۸ سپتامبر سال ۱۹۶۷ میلادی، یکی از تجار استرالیایی و ثروتمندترین فرد این کشور است. او پسر کری پاکر ثروتمندترین مرد سابق استرالیا و نوه ی فرانک پاکر است. جیمز در حال حاضر رییس اجرایی بزرگترین شرکت انتشاراتی و رسانه ای استرالیا (PBL) است. این شرکت مالک چند کانال تلویزیونی تجاری در استرالیا است.
او همچنین چند شرکت خصوصی انتشارات را از خانواده خود به ارث برده است. پدر پاکر، زمانی که جیمز توانست مدرک تحصیلات عالیه خود را از کرانبورک اخذ کند، تصمیم گرفت که او را برای ورود به دنیای تجارت آماده کند . سپس جیمز را به شرکت پدربزرگش فرستاد تا نکات اولیه تجارت را بیاموزد.
کری پاکر معتقد بود لزومی ندارد جیمز به دانشگاه برود و همواره تاکید می کرد که چرا باید او را به دانشگاه بفرستم، جایی که یاد بگیرد ماری جوانا مصرف کند؟
جیمز در کنار پدرش توانست امور تجاری و اداره شرکت های بزرگ را یاد بگیرد و بتواند آنها را به نحو مدیریت کند. جیمز پاکر همچنین مدیر شرکت ارتباطی (ONE.TEL) بود، این شرکت در سال ۲۰۰۱ میلادی به دلیل بدهی های سنگین ورشکسته شد و جیمز در نشت سالانه (PBL) با پذیرش اشتباهاتش گفت از سقوط (ONE.TEL) درس های دردناک فراوانی گرفته است!
پس از مرگ کری پاکر، جیمز به صورت موروثی ریاست بزرگترین رسانه سنتی تجاری استرالیا را بر عهده گرفت و سیاست خود را برای تشکیل غول رسانه ای جهان متمرکز کرد. جیمز با خرید مجموعه سرگرمی های بوسورد استرالیا وارد دنیای بازی شد.
چند سال قبل، با سقوط سوددهی شبکه های تلویزیونی اش، او در شش ماه اول یک سال، حدود ۱ میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد، که این سقوط تجربه ی سختی را برای پاکر به همراه داشت. با این وجود، جیمز اخیرا یک روزنامه به ارزش ۴۰ میلیون دلار خریداری کرده است.
جیمز پاکر با اریکا باکستر خواننده ی استرالیایی ازدواج کرد و مراسم باشکوهی در یکی از بزرگترین هتل های جهان برگزار کرد، ولی این ازدواج با شکست رو به رو شد و او اکنون مجرد است.
جیمز پاکر ۴۱ ساله است و در سال ۲۰۰۹ با دو و نیم میلیارد دلار سرمایه در رتبه ۲۶۱ جدول میلیاردرهای جهان قرار گرفت. او دارای یک فرزند است و در سیدنی استرالیا زندگی می کند.
 

میشل فررو

 
میلیاردر شدن با فروش تخم مرغ شانسی
 
میشل  فررو، متولد سال ۱۹۲۷ یکی از میلیاردرهای معروف جهان است که ثروت خود را از طریق فروش شکلات در بازارهای جهان جمع کرده است. وی اکنون مالک یکی از بزرگ ترین کارخانه های تولید شکلات است.
در دهه ۴۰ میلادی، زمانی که هنوز محصولات غذایی به اندازه ی امروز متنوع نبود، یک شرکت اروپایی محصول جدیدی را به کسانی که علاقه ای به خوردن صبحانه، به طور سنتی نداشتند، معرفی کرد. در آن زمان به دلیلجنگ جهانی دوم، کاکائو کمیاب بود. به همین دلیل پیترو فررو که یک شیرینی پز بود، دست به افدام جالبی زد. فررو کاکائو را با فندق برشته شده، روغن گیاهی و روغن کاکائو مخلوط کرد و یک خوراکی جدید را برای مالیدن روی نان تهیه کرد.
شش سال بعد در فوریه سال ۱۹۴۶ میلادی ۶۶۰ پوند از این محصول فروخته شده بود و فررو برای اینکه بتواند جواب گوی مشتریان خود باشد، از کشاورزان منطقه خواست تا فقط فندق بکارند.
این خوراکی آن قدر مورد استقبال قرار گرفت که سوپر مارکت های ایتالیا مجبور شدند سرویس جدیدی را برای مشتریان خود راه بیندازند. کودکان ایتالیایی در آن زمان می توانستند با یک تکه نان به این سوپر مارکت ها بروند و کارگران سوپر مارکت مقداری از خوراکی فوق را که در آن زمان به نام سوپر کرم جون روجا معروف شده بود، با چاقو بر می داشتند و نان را شکلاتی می کردند و کودکان هم با لذت غذای مقوی خود را می خوردند.
در سال ۱۹۶۴ این خوراکی به نوتلا تغییر نام داد و بازاریابی آن در خارج از ایتالیا آغاز شد. امروزه نوتلا یکی از پرطرفدارترین غذاها در اروپاست و از آن زمان تاکنون تقریبا سه نسل از اروپاییان به خوردن نوتلا بزرگ شده اند. این شرکت در سال ۱۹۵۶ در آلمان و در سال ۱۹۵۸ در فرانسه شعبه و کارخانه احداث کرد.
میشل فررو پسر پیترو فررو، میلیاردر ایتالیایی در سال ۲۰۰۲ توانست پس از سال ها کارخانه شکلات سازی Ferrero SPA را که یکی از بزرگترین کارخانه های شکلات سازی در اروپاست و سالیانه در حدود ۴ میلیارد دلار فروش دارد را خریداری کند. این کارخانه تحت مدیریت فررو توانست مارک های معروف دیگری مانند Ferrero Rocher را به بازار معرفی کند.
ولی موفقیت فررو بیشتر به خاطر نوآوری در سال ۱۹۷۴ یعنی قبل از این که مالک شرکت فررو شود، بود. وی در آن سال با یک ایده ی جالب Eggs Kinder یا همان تخم مرغ شانسی را روانه بازار کرد. اسباب بازی های داخل این تخم مرغ ها که معمولا جنبه کلکسیونی برای بچه ها دارد، باعث می شود که کودکان یا حتی بزرگسالان به خریدشان ترغیب شوند و همین موضوع یکی از دلایل اصلی فروش کیندر است.
به رغم موفقیت فررو در سراسر جهان، این شرکت مخالفان و منتقدان زیادی دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که فررو با این که کودکان را به خوردن صبحانه تشویق می کند ولی اسباب بازی داخل تخم مرغ شانسی برای کودکان مناسب نیست.
به هرحال تکیه بر ذائقه غذایی کودکان باعث شده است که میشل فررو، در سال ۲۰۰۹ با ۹٫۵ میلیارد دلار سرمایه مکان چهلم را در جدول میلیاردرهای جهان در اختیار داشته باشد.
 

اپرا وینفری

 
مجری میلیاردر سیاه پوست
 
برنامه های گفت و گو در غرب، مخصوصا آمریکا، طرفداران زیادی دارد. اپرا وینفری، مجری برنامه ی گفت و گوی اپرا یکی از ثروتمندترین افراد جهان، مجری یکی از همین برنامه های گفت و گو است. اپرا وینفری در ۲۹ ژانویه ی ۱۹۵۴، در شهر کوسیوسکو ایالت می سی سی پی به دنیا آمد. وی در برنامه هایش اغلب به مشکلات زنان می پردازد و کمتر پیش می آید که مشکلات مردان را مطرح کند. برنامه ی وی آن قدر شهرت دارد که حتی برنامه های گفت و گوی او را که در آمریکا تهیه می شود، در دیگر کشورهای جهان از تلویزیون پخش می کنند.
نکته ی قابل ذکر درباره ی نام او می باشد، این خانم بر اثر یک اشتباه تایپی در ثبت احوال نامش Oprah شد. چرا که پدر و مادرش در حقیقت اسم او را Orpah گذاشته بودند. او زندگی سختی را در کودکی و جوانی پشت سر گذاشت. او پیش از آن که شهرتش را از طریق شوی اپرا، جهانی کند تنها مجری ساده ی اخبار در بالتیمور بود.
در سال ۱۹۸۶ برنامه ی محلی اپرا وینفری شو که بعدها به اپرا تغییر نام یافت، در سطح ملی پخش شد. پیش از آن، این برنامه فقط صبح ها در شیکاگو پخش می شد. خانم اپرا فعالیت های خیرخواهانه بسیاری انجام داده است. او معمولا انسان هایی را که به شدت درگیر فقر هستند و یا بر اثر یک سانحه با مشکلات مالی روبه رو شده اند، به برنامه دعوت می کند و در صورتی که آنها تمایل داشته باشند آنها را به مردم معرفی می کند که از این طریق کمک های مالی نسبتا خوبی نصیب آنها می شود. اپرا صراحتا بخش های زیادی از زندگی اش را در کانال های مختلف تلویزیونی بازگو کرده است. حتی آن دست از تجربه های ناخوشایندش در کودکی از جمله اذیت و آزارش در دوران کودکی. او در بزرگ سالی هم برای مدتی درگیر مساله اعتیاد بوده و درباره ی چگونگی رهایی از دام اعتیاد با طرفدارانش صحبت کرده است.
اپرا زمانی مبتلا به چاقی بود، ولی توانست به کمک ورزش و رژیم غذایی، وزن خود را متعادل کند و از همین رو او را معلم لاغری هم می نامند. در اواخر دهه ۱۹۹۰ اپرا در برنامه خود قسمت ویژه ای را به راه انداخت که در آن به معرفی کتاب می پرداخت. شهرت و محبوبیت اپرا طوری بود که تا وی یک کتاب را از طریق برنامه ی خود به بینندگان معرفی می کرد، چندی بعد آن کتاب به پرفروش ترین کتاب تبدیل می شد. در اوج مساله ی جنون گاوی، اپرا در ۱۶ آوریل ۱۹۹۶ در برنامه خود گفت: من دیگر همبرگر نخواهم خورد و این جمله ی او باعث شد تا دامداران تگزاس ذر سال ۱۹۹۸ از او شکایت کنند چرا که آنان بر این باور بودند که تنها این جمله ی اپرا باعث شد که دامداران ۱۲ میلیون دلار زیان ببینند.
اپرا دو مجله هم دارد. یکی O: the oprah magazin و دیگری ادرخانه. وی حتی در قسمتی از فیلم Alice walker نیز بازی کرده است. ثروت او تا سال ۲۰۰۴ میلادی، ۱٫۱ میلیارد دلار تخمین زده شده است. با این حال آخرین آمارهای مربوط به ثروتمندان جهان در سال ۲۰۰۸ نشان می دهد که سرمایه ی اپرا به ۲٫۷ میلیارد دلار رسیده است.
 

آناندا کریشنا

 
پسر این میلیاردر، هم اکنون مثل راهب ها در جنگل زندگی می کند
 
برج های دوقلوی مالزی یکی از بلند ترین و زیباترین ساختمان های جهان به شمار می روند. اما ساخت هر یک از این برج ها نیازمند سرمایه ی کلانی بوده است که تنها یک میلیاردر از عهده ی پرداخت هزینه ی ساخت آن بر می آید.
آناندا کریشنا که هم اکنون هفتاد سال سن دارد، در زمان ساخت این برج ها، هزینه ی ساخت آن ها را تقبل کرد. آناندا کریشنا، تا سال ۲۰۰۴ دومین مرد میلیاردر در کشور مالزی بود و سرمایه ی او تا سال ۲۰۰۴ میلادی، ۳٫۲ میلیارد دلار بوده است. اما با این که سرمایه ی او در سال ۲۰۰۹ بر ۷ میلیارد دلار بالغ شد، مقام او در جدول میلیاردرهای جهان رقم ۶۲ را نشان می داد.
وی مالک دو شرکت بزرگ ارتباطاتی به نام های Maxis communication و Measat Brodcast Network است. شرکت Maxis در مالزی بزرگ ترین شرکت ارتباطاتی است که در زمینه ی خدمات تلفن همراه فعالیت می کند و در حال حاضر به ده میلیون نفر در سراسر مالزی خدمات تلفن همراه ارائه می دهد.
Maxis در مالزی تا سال ۲۰۰۴ نزدیک به دو میلیون مشترک تلفن همراه داشته است که این تعداد، ۳۰ درصد از بازار کل خدمات تلفن همراه در کشور مالزی را شامل می شد. او در سال ۲۰۰۷ اقدام به فروش ۲۵ درصد سهام شرکت خود به یک شرکت سعودی به نام Saudi Telecom کرد اما در همین ماه ۳۵ درصد از سهام شرکت سریلانکایی به نام Serilanka telecom را خریداری کرد.
آناندا کریشنا علاوه بر فعالیت در زمینه ی خدمات تلفن همراه، در حوزه رسانه ها نیز دست دارد. وی رییس Astro All Asia Network PK است. این شرکت تنها شرکتی است که در مالزی تلویزیون ماهواره ای دایر کرده است.
Measat Brodcast نیز ۳۰ کانال تلویزیونی و نیز ۱۶ کانال رادیویی را با کیفیت برتر دیجیتال در دسترس مردم مالزی قرار می دهد. شرکت دیگر آناندا، Usaha Tegas Entertainment است که در نظر دارد یک کانال تلویزیون پخش فیلم به زبان چینی مندارین راه اندازی کند. آناندا دارای شبکه ای از سینماهای زنجیره ای نیز هست. کریشنا از مدرسه ی ویوکاناندا تامیل در کوالالامپور فارف التحصیل شد و تحصیلات آکادمیک خود را تا مقطع لیسانس در دانشگاه ملبورن ادامه داد.
در سال ۱۹۶۴ برای ادامه تحصیلات به دانشگاه هاروارد رفت تا در رشته ی مدیریت اقتصاد، مدرک فوق لیسانس خود را اخذ کند. بعد از دریافت مدرک فوق لیسانس برای کسب ثروت بیشتر، فعالیت های تجاری خود را در حوزه مبادلات نفتی متمرکز کرد.
سپس از فعالیت های اقتصادی در ارتباط با نفت دست کشید و به سمت قمار کشیده شد. کریشنا همچنین یکی از نزدیک ترین دوستان نخست وزیر سابق مالزی، دکتر ماهاتیر محمد است. به هر حال هیچ کدام از فعالیت های کریشنا  به اندازه ی ساخت بلندترین برج های مالزی نام وی را جاودانه نکرد. این دو برج هم اکنون یکی از جدیدترین جاذبه های گردشگری مالزی به شمار می آیند.
آناندا کریشنا علاقه ی زیادی به جمع آوری آثار مدرن هنری دارد، وی هم اکنون در کوالالامپور، لندن و جنوب فرانسه خانه دارد. تنها پسر آناندا هم اکنون همچون یک راهب در جنگل زندگی می کند.
آناندا کریشنا در سال ۲۰۰۹ میلادی علی رغم بحران مالی و اعتباری جهان توانست دارایی ۱٫۶ میلیاردی خود را همچنان حفظ کند و رتبه ی ۴۵۰ را در جدول میلیاردرهای جهان به دست آورد.
 

موکش آمبانی

 
اختلاف بر سر ارث پدر
 
موکش و آنیل آمبانی دو برادری هستند که پس از فوت پدرشان، دیروبهای آمبانی، امور شرکت Reliance را بر عهده گرفتند. دیروبهای آمبانی موسس شرکت Reliance industries و یکی از موفق ترین بازرگانان هند در زمان حیاتش به شمار می رفت.
شرکتی که آمبانی تاسیس کرد با ۲۲ میلیارد دلار گردش مالی در صنایع مختلف در داخل و خارج فعالیت می کند و توانسته است در بازار بین المللی با موفقیت حضور داشته باشد. از دیروبهای دو پسر به نام های موکش و آنیل و همچنینی دو دختر به نام های نینا کوثری و دیبتی سالگاونسار به جا مانده است. همسرش کوکیلابن آمبانی همچنان در قید حیات است.
موکش آمبانی به همراه برادر کوچک ترش آنیل آمبانی، جمعا بیش از ۴۰ میلیارد دلار ثروت دارند. موکش مدیرعامل بزرگ ترین شرکت خصوصی هند، یعنی Reliance industries limited است و آنیل که با ستاره ی سابق فیلم های بالیوود تینا مونیم ازدواج کرده است، مدیر عامل Reliance و Reliance capiteral است. طبق آمار داده شده، صادرات این شرکت به خارج از هند بالغ بر ۳٫۶ میلیارد دلار در سال است.
این شرکت، در حوزه های مختلف صنعتی فعالیت می کند. اکتشاف و استخراج نفت و گاز و پالایش و عرضه ی آن، تولید محصولات پتروشیمی همچون پلیمرها، تولید پوشاک و پارچه، خدمات مالی و بیمه، انرژی و مخابرات از جمله بخش هایی است که گروه Reliance در آنها فعالیت می کند.
در سال ۲۰۰۳ شرکت Reliance عنوان پر افتخارترین شرکت هندی را برای سومین سال پیاپی کسب کرد. این شرکت به طورغیر مستقیم ۱۰ درصد مالیات کشور را به دولت پرداخت می کند. در عین حال، ۶ درصد صادرات هند نیز مربوط به این شرکت است و از این نظر جزو مهم ترین شرکت های هندوستان به شمار می رود.
Reliance industries limited – RIL تنها شرکت هندی است که طبق لیست فایننشنال تایمز، در بین شرکت های سراسر جهان، بیشترین سود را نصیب سهامدارانش می کند. فوربس گلوبال هم این شرکت را جزو ۴۰۰ شرکت بزرگ و خوب جهان معرفی کرده است. از دیگر افتخارات RIL کسب عنوان بهترین مدیریت بین شرکت های هندی توسط نشریه ی بیزینس تودی است. در سال ۲۰۰۴ این نشریه RIL را به عنوان بزرگ ترین تولید کننده ی ثروت در بخش خصوصی هند برگزید.
این شرکت، بعد از شرکت ایندین اویل دومین شرکت تولید مواد پتروشیمی را در اختیار دارد. بنزین PVC از مهم ترین محصولات کشور هندوستان به شمار می رود. گفته می شود که این شرکت نزدیک به ۳٫۱ میلیون سهامدار دارد که در نوع خود بیشترین تعداد سهامدار در هند است. اخیرا این شرکت در هند فعالیت در حوزه ی ارتباطات تلفن همراه را آغاز کرده است.
Reliance Infocomm در اصل یکی از بزرگترین ارایه دهندگان سرویس تلفن همراه و مخابرات در هند است. هندی ها همچون کشورهای آسیای شرقی در تولید پوشاک بسیار فعال عمل می کنند و در این بین RIL با درک نیاز بازار، به تولید لباس هایی با مارک Vimal اقدام کرده است.
فوت دیروبهای آمبانی بین دو برادر و وارثان این مرد اختلافاتی را پدید آورده است. به طوریکه موکش آمبانی طی مصاحبه ای با شبکه ی تلویزیونی CNBC گفت که درباره ی مسایل شرکت با برادر کوچک ترش اختلافاتی پیدا کرده است. موکش هیات مدیره را وادار کرد که به او اختیار نهایی بدهند و این مساله به اختلافات دو برادر بیش از پیش دامن زد.
در سال ۲۰۰۹ موکش، رتبه ی هفتم لیست میلیاردرهای جهان را از آن خود کرد. در حالی که در سال ۲۰۰۸ او با ثروت ۴۳ میلیارد دلاری خود، رتبه ی پنجم را در اختیار داشت و برادرش هم رتبه ی ششم جهان را از آن خود کرده بود.
تا پایان سال ۲۰۰۸ گردش مالی شرکت Reliance بالغ بر ۳۵٫۹ میلیارد دلر بوده است. این شرکت در سال ۲۰۰۸ به سود خالص ۴٫۸۵ میلیارد دلار دست یافت و رتبه ی ۲۰۶ را در میان ۵۰۰ شرکت معتبر جهان کسب کرد.
 

آمانسیو اورتگا

 
باربری که میلیاردر اسپانیا شد
 
احتمالا شما هم با مارک کفش و لباس ZARA آشنا هستید و شاید هم صاحب یکی از اقسام پوشیدنی ها با این مارک معتبر باشید.
شرکت ZARA سومین فروشگاه زنجیره ای کفش و لباس را در اختیار دارد و موسس آن پیژامه دوز سابق و باربر یک مغازه لباس فروشی، به نام آمانسیو اورتگای اسپانیایی است. شاید برای خیلی ها عجیب باشد در دنیایی که مد، لباس و کفش دائما از ایتالیا و فرانسه نشات می گیرد، سومین عرضه کننده ی کفش و لباس جهان یک اسپانیایی است.
آمانسیو اورتگا، در حال حاضر در هفتمین دهه زندگی خود قرار دارد. وی با ZARA توانسته است ثروتی بیش از ۲۴ میلیارد دلار جمع آوری کند و خود را در رده ی بیست و دوم ثروتمندترین افراد جهان قرار دهد. ثروتمندترین مرد اسپانیا در ۲۸ مارس ۱۹۳۶ به دنیا آمد. آمانسیو اورتگا موسس و رییس INDITEX GROUP است.
INDITEX GROUP یک شرکت بزرگ اسپانیایی است که متشکل از بزرگترین گروه های مد و طراحی در دنیاست. این شرکت عظیم تقریبا ۱۰۰ شرکت را تحت نظر خود دارد که اساسا در زمینه ی طراحی لباس، تولید پوشاک و عرضه ی انواع پوشاک فعالیت دارد.
INDITEX GROUP بیش از دو هزار فروشگاه فعال سراسر جهان دارد و تولیداتی با مارک های BESHKA DUTTI,  ZARA HOME, PULL BEAR, ZARA STRADIV ARIUA OYSHO, MASSIOM را به مشتریان خود عرضه می کند. تمامی طراحی، دوخت، تولید و عرضه لباس های INDITEX توسط همین شرکت صورت می گیرد.
شاید یکی از نکاتی که باعث شده است ZARA بتواند سومین تولید کننده پوشاک شود، نوآوری به موقع آن باشد. فروشگاه های ZARA هر هفته شاهد عرضه ی دو محصول جدید هستند. اولین فروشگاه ZARA درهای خود را در سال ۱۹۷۵ به روی مشتریان خود در لاکورونا، اسپانیا باز کرد. این شهر، اکنون دفتر مرکزی ZARA را در خود جای داده است.
امروز ZARA بازارهای جهانی را تسخیر کرده است و در اکثر شهرهای مطرح جهان
/ 0 نظر / 21 بازدید