بانک تجارتی ایران و اروپا


تاریخچه بانک تجارتی ایران و اروپا 
      

بانک تجاری ایران و اروپا در سال 1971 میلا‌دی با سرمایه اولیه شش میلیون مارک به همت جمعی از بازرگانان آلمان تاسیس شده و سرمایه آن در حال حاضر 330 میلیون یوروست که بنا بر برنامه اقتصادی طراحی شده در سال 2012 میلا‌دی به 700 میلیون یورو خواهد رسید.  
به صورت سمبلیک 10 میلیون یورو سرمایه برای شعبه ایران در نظر گرفته شده است ولی فعالیت بر اساس کل سرمایه اولیه بانک است. این بانک قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در آلمان فعالیت داشته است و هم اکنون تنها بانک اروپایی با مالکیت ایرانی است که در چارچوب، تحت لیسانس و قوانین اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند؛ دفتر مرکزی این بانک نیز در هامبورگ قرار دارد و با پاسپورت اروپایى ، ثبت شده در کشور آلمان و تحت مقررات نظارتى این کشور است.

بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران      
از آنجا که بانک تجارتی ایران و اروپا، بانکی  اروپایی است لذا تحت مقررات و قوانین بانکی و نظارتی اروپا فعالیت می کند ؛ این بانک، اولین بانک خارجی بود که در سال 2005 میلا‌دی در جزیره کیش آغاز به کار کرده و هم اکنون در تهران نیز صاحب شعبه شده است.
بانک تجارتی ایران و اروپا که بانک صنعت و معدن سهامدار اصلی  آن و نیز بانک ملت و تجارت از دیگر سهامداران عمده آن به شما می آیند و هیات عامل ایرانی آن نیز توسط بانک صنعت و معدن انتخاب می شوند در سال 2007 میلادی بیش از شش میلیارد یورو اعتبارات اسنادی را راهبری کرد که باتوجه به حجم بالای عملیات بانکی سود آن در سال 2007 نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان دو برابر افزایش یافته و باتوجه به موفقیت عملکردی توانسته است در بین بیش از دو هزار موسسه مالی در آلمان به رتبه هشتاد و ششم دست یابد.
این بانک با بهره گیری از ابزارهای نوین بانکی در عرصه بین المللی، علاوه بر تامین مالی طرح های داخلی، با بهره گیری از متخصصان سرمایه گذاری آماده ارائه خدمات کارشناسی و مشاوره ای به تجار و سرمایه گذاران ایرانی و اروپایی نیز می باشد.

اهم فعالیت ها و خدمات بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران
عمده فعالیت شعبه تهران این بانک کارهای روتین بانکی به ارز و پرهیز از معاملات خرد است، همچنین از دیگر فعالیت های عمده این بانک ارائه تسهیلات در زمینه های صنعت وتجارت بر پایه واردات و صادرات به بخش های خصوصی و دولتی است.
البته به نظر می رسد افرادی که در زمینه  فعالیت های  تجارى صنعتى و یا صادرات فعالیت دارند همکارى بیشترى با این بانک داشته باشند ،اگر چه به عقیده مسئولین این بانک به زودی همه افراد به صورت حقیقی و حقوقی می توانند با این بانک فعالیت داشته باشند.
از دیگر  برنامه های این بانک همکاری با شرکت های خارجی که قصد فعالیت در ایران را دارند و همچنین اجرای تعهدات سیستم بانکی و همکاری تنگاتنگ با بانک های ایرانی را می توان نام برد.
البته امید است بانک ایران و اروپا در زمینه تامین مالی معاملات ایران با کشورهای آسیایی، اروپایی، استرالیا و سایر نقاط جهان که کمبود آن به روشنی نمایان است نقش موثری داشته باشد.
همچنین بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران، علاوه بر تسریع در جذب سرمایه گذاری خارجی، باتوجه به تسهیلات ارزان و متنوعی که ارائه می دهد، می تواند به رقابتی شدن نظام بانکی کشور با نظام بانکی بین المللی منجر شود.

نحوه عملکرد و نوع خدمات بانک تجارتی ایران و اروپا
خدمات این بانک به صورت عملیات عمده بانکى و در مرحله نخست با پول خارجى است ونرخ سود و سایر شرایط  تسهیلات این بانک مطابق استانداردهاى بین المللى و بر پایه نرخ یورو است . این بانک به همه متقاضیانی که بتوانند با کشور های خارجی در چارچوب نظامات بین‌المللی تبادل داشته باشند، تسهیلا‌ت می‌دهد ولی کل تسهیلا‌ت قابل پرداخت بنا بر ضوابط آلمان 25 درصد پایه سرمایه است و فعلاً هم سپرده ریالی نمی پذیرد.
ارائه تسهیلات در زمینه صنعت و تجارت بر پایه واردات و صادرات به بخش هاى خصوصى و دولتى و همکارى با شرکت هاى خارجى که قصد سرمایه گذارى در ایران دارند از مهمترین فعالیت شعبه تهران این بانک است، همچنین در این بانک سعی بر این است که همکاری نزدیکی با بانک های ایرانی داشته باشد.
 

لیست خدمات مد نظر در بانک تجارتی ایران و اروپا
 
 • افتتاح حساب جاری و سپرده
 • اعتبارات اسنادی
 • ضمانت نامه های ارزی
 • امور مربوط به صادرات و واردات
 • صدور دسته چک
 • ایجاد روابط کارگزاری بانکی
 • پرداخت های داخلی و بین المللی
 • تنزیل اعتبارات اسنادی مدت دار ایرانی
 • خرید و فروش ارز
 • صدور کارت های اعتباری
 • اعطای تسهیلات برای خرید کالاهای بورسی
 • مدیریت نقدینگی منابع مالی
و. . .

فعالیت های کنونی بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران
با توجه به اینکه بانک تجارتی ایران واروپا به تازگی در تهران فعالیت خود را شروع کرده فعلاً قادر به ارائه تمامی خدمات مذکور و مدنظر نمی باشد، لذا خدمات در حال حاضر این بانک تازه تاسیس  به شرح زیر می باشد:
1. ارائه خدمات بانکداری بین المللی (ارزی) شامل اعتبارات اسنادی وارداتی و صادراتی، ضمانت نامه های ارزی (حسن انجام کار ،پیش پرداخت و شرکت در مناقصه) و ارائه تسهیلات اعتباری و تامین مالی کوتاه مدت ارزی به واردکنندگان و صادرکنندگان کالا و خدمات .
2. تامین مالی پروژه های صنعتی و تولیدی که تحت حمایت و ضمانت بانک مرکزی ج.ا.ا یا بانک های دیگر تحت عنوان بانک عامل می باشند.
3. خرید اسناد دیون و تعهدات بانکی ایرانی در رابطه بااعتبارات اسنادی مدت دار وغیره.
4. افتتاح حساب های جاری با حداقل میانگین ماهانه موجودی 15000 یورو و صدور حواله های ارزی در چارچوب مقررات بین المللی .
5. افتتاح سپرده های مدت دار با سررسید بیش از 6 ماه و به مبلغ 50000 یورو  به بالا.

اطلاعات شعب بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران


اطلاعات شعبه تهــــــران
رئیس شعبه : هوشنگ قریشی نژاد
معاون: مسعود قرائتی
آدرس: خیابان ولیعصر بالاتر از تقاطع چمران پلاک 1/1655
تهران 1965643511 ایران
صندوق پستی: 851-19615
تلفن: 26203020
فکس: 26203029
سوئیفت: EIHBIRTHTEH
وب سایت: www.eihbank.com
E-Mail: eih(at)eihtehran.de

اطلاعات  شعبه کیش
رئیس شعبه: علی هاشمی
آدرس: جزیره کیش، خیابان سنایی
صندوق پستی: 1836-79415
سوئیفت:EIHBIRTHKSH
تلفن: +98 764 4424590
فکس: +98 764 4423790
وب سایت: www.eihbank.com
E-Mail: info(at)eihkish.de

 

منبع:http://banki.ir

/ 0 نظر / 109 بازدید